МИСИЯ
Ефективна защита на публичните финансови интереси при спазване принципите на законосъобразност, обективност, публичност и прозрачност
ВИЗИЯ
Модерна и ефективна Агенция за държавна финансова инспекция за защита на публичните финансови интереси и финансовите интереси на Европейския съюз при прилагане на най-високи корпоративни и професионални стандарти
КОИ СМЕ НИЕ
Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) е администрация към министъра на финансите, създадена през 2006 година след извършена мащабна реформа в областта на Държавния вътрешен финансов контрол (ДВФК).
Основната цел на Агенцията за държавна финансова инспекция е да защитава публичните финансови интереси чрез извършване на последващ финансов контрол за законосъобразност и за спазване на нормативните актове, уреждащи бюджетната дисциплина, финансово-стопанската и отчетната дейност на организациите и лицата в обхвата на дейността й. Агенцията също така има за цел да защитава финансовите интереси на Европейския съюз чрез извършване на последващи финансови инспекции на разпоредители и бенефициенти на средства по договори и програми на ЕС, включително по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България.
АДФИ е институцията, която осъществява санкционираща функция при откриване на нарушения – разкриване на причинени вреди и привличане на виновните лица към административно наказателна и имуществена отговорност. Агенцията е и компетентен орган, който реализира административно наказателна отговорност в областта на обществените поръчки.
При изпълнение на своята дейност, Агенцията за държавна финансова инспекция се стреми към високо обществено доверие, изгражда и поддържа организационна култура и поведение на основата на принципите на законност, обективност, служебно начало, конфиденциалност, ефективност и ефикасност, публичност и прозрачност.
КРАТКА ИСТОРИЯ НА ФИНАНСОВАТА ИНСПЕКЦИЯ В БЪЛГАРИЯ
Финансово-икономическият контрол възниква в България през 1879 г., заедно със създаденото с Указ № 1 княз Александър I Батенберг на 5 юли Министерство на финансите, като обособена специализирана структура на финансов инспекторат, осъществяващ надзор над дейността на държавните учреждения.
На 27 март 1900 г. с Доклад № 371 на министъра на финансите Петко Каравелов до княз Фердинанд I e изпратен за утвърждаване Правилник за финансовите инспектори. Първият правилник за финансовите инспектори урежда организацията на финансовата инспекция, осъществявана от финансовия инспекторат в Министерство на финансите.
“Чл. 1. Министърът на финансите упражнява чрез финансовия инспекторат надзор над всичките учреждения и длъжностни лица, които са отговорни за делата си пред него, съгласно с чл. чл. 41, 43, 44 и 47 от Закона за отчетността на бюджета, утвърден с указ № 7 от 8 януари 1885 год. …
… Чл. 30. Финансовите инспектори се назначават с указ по предложение на министъра на финансите, съгласно с Закона за чиновниците …”
На 19 юни 1901 г. с Указ № 114 от 4 юни на княз Фердинанд I e утвърден Закон за инспекцията, упражнявана от Министерство на финансите. Първият Закон за инспекцията поставя основите на финансовата инспекция, принципите на нейното упражняване, правомощията на финансовите инспектори, условията и ценза за назначаване на финансовите инспектори, извършването на ревизии и мерките при установени нередности и т.н., които са действащи и досега, но продължават да се доразвиват и надграждат.
На 3 март 1921 г. с Указ № 20 на цар Борис III се утвърждава Закон за финансовата инспекция, гласуван и приет от XIX Обикновено Народно събрание на 21 февруари 1921 г. Той отменя Закона за инспекцията, упражнявана от Министерството на финансите от 1901 година.
“… Чл. 43. За финансови инспектори се назначават само лица, които имат висше образование по правото, финансови и административни науки, но след като са послужили най-малко 3 години в една от следните длъжности: държавни адвокати, старши подначалници, експерт-оценители към Министерството на финансите, ревизори при министерствата, I разрядни финансови началници, I разрядни управители на митници …”
На 19 януари 1949 г. с Указ № 57 на Президиума на Великото Народно събрание се постановява за обнародване Закон за финансов контрол (обн. ДВ бр. 16 от 22 януари 1949 г.)
“Чл. 1. Всички учреждения, предприятия, организации, сдружения и частни лица, които боравят с обществено имущество (суми, ценности, материали, движими и недвижими имоти и пр.) подлежат на финансов контрол.
Този контрол се упражнява от Комисията за държавен контрол и Министерството на финансите, според правилник, одобрен от Министерския съвет. …”
На 4 ноември 1960 г. с Указ № 408 на Президиума на Народното събрание се постановява за обнародване Закон за финансов контрол.
“1. Министърът на финансите упражнява финансов контрол върху дейността на всички учреждения (министерства, комитети, ведомства, народни съвети и др.), предприятия и организации. …
… 3. Финансовият контрол на Министерството на финансите се осъществява чрез ревизии и проверки от назначени за целта контролни органи, обособени в Контролно-ревизионно управление...”
На 9 февруари 1996 г. с Указ № 17 се постановява обнародването на Закон за държавния финансов контрол, който отменя Закона за финансовия контрол.
“Чл. 1. (1) Този закон урежда организацията, правомощията и дейността на държавния финансов контрол.
(2) Контролът се упражнява от министъра на финансите чрез органите на държавния финансов контрол…
… Чл. 6. (1) Към Министерството на финансите се създава “Държавен финансов контрол”, който е единно структурно звено, юридическо лице със самостоятелен бюджет и се състои от главно управление и териториални управления …”
На 27 октомври 2000 г. XXXVIII Народно събрание приема Закон за държавния вътрешен финансов контрол, който отменя Закона за държавния финансов контрол.
“Чл. 1. (1) Този закон урежда обхвата и осъществяването на държавния вътрешен финансов контрол, както и организацията и правомощията на органите, които го упражняват.
(2) Държавният вътрешен финансов контрол се ръководи и осъществява от Агенция за държавен вътрешен финансов контрол...
… Чл. 5. (1) Агенцията е администрация към министъра на финансите ... Агенцията има териториални звена, които са със статут на териториални дирекции…”
На 21 април 2006 г. се приема и се публикува Закон за държавната финансова инспекция, който отменя Закона за държавния вътрешен финансов контрол. Законът е разработен съгласно поетите ангажименти в рамките на преговорния процес за присъединява на Република България към Европейския съюз по глава 28 “Финансов контрол”.
“Чл. 1. Този закон урежда целите, задачите, принципите и обхвата на дейността по държавна финансова инспекция, както и статута и функциите на Агенцията за държавна финансова инспекция...
… Чл. 3. Държавната финансова инспекция се ръководи от принципите на законност, обективност, служебно начало и конфиденциалност….”
Агенцията е администрация към министъра на финансите.
С Решение на Министерския съвет от 2017 г. 19 юни е обявен за професионален празник на финансовия инспектор.